interview employee

איך לראיין עובדים מדור ה-Y?

interview employee

בשיחות שלי עם לקוחות שלהם אני מייעצת, אני שומעת מספר תשובות מעניינות מפיהם של מועמדים מדור ה-Y. אולי הנפוצה מכולן היא השאלה, “ואחרי תקופת ההתנסות של שלושה חודשים לאיזה תפקיד אני אתקדם?” התשובה מסגירה את מערך הציפיות של בני ה-20 פלוס ואת הבערה שקיימת אצל חלקם “להיות בתנועה”. תשובות אחרות שזכיתי לשמוע היו בנוסח, “יש לי עוד שתי הצעות עבודה כרגע אז אני אוכל לקבל תשובה עוד היום?” היו שהביעו את הציפייה שלהם מתארים במקום העבודה או אפילו תפקידי ניהול כשזו עבורם העבודה “הרצינית” הראשונה לאחר התואר. לדוגמא אותה מועמדת צעירה מיחידת מחשבים צה”לית שביקשה שכר שווה ערך לאחד הסמנכ”לים כאשר התראיינה לתפקיד של תוכניתנית מהשורה.

לכן הסיסמא לראיונות עם בני דור ה-Y היא “א-פורמליות וזכויות”. המוניטין שלהם בא לידי ביטוי בכל שלב בתהליך הגיוס. הם מתראיינים אחרת, שואלים שאלות ובעלי ציפיות אחרות.

דור ה-Y אינו פורמלי. הם לא אוהבים קוד לבוש, כללים נוקשים או מסורתיים, דברים שגרתיים, משמימים וחונקים. חשוב לזכור זאת במהלך הראיונות. הם לא מתכוונים להפגין חוסר כבוד כלפייך, המראיין, לכן אל תשפטו אותם בגין הסנדלים, הקרוקס או המכנסיים הקצרים שאיתם הם מגיעים לראיון או בגין הישענותם אחורה בכיסא בנונשלנטיות כאילו הם נופשים עכשיו על חוף הים עם כסא נוח. זכורה לי תמונה של המפגינים בזמן מחאת האוהלים באוגוסט 2011. המפגינים בני דור ה-Y שהגיעו לבית הנשיא להיפגש עם שמעון פרס במשכנו המפואר הגיעו לבושים עם טי שירט מהוהים, מכנסיים קצרות וסנדלי שורש. מה שעבר לי בראש הוא, “לפחות תתאמצו קצת. באתם לפגוש את הנשיא”, אבל אני מדור ה-X והם דור אחר. מה גם שיכול להיות שהיה זה מכוון כדי שיתפסו כמי שלא יכולים להרשות לעצמם להתלבש יותר יצוגי לבית הנשיא. תתעלמו מהעובדה שהם משתמשים במילה “כאילו” בכל משפט שני כאילו ששקל צונח לכיסם בכל פעם שהם עושים בה שימוש. אל תפגעו כשהם יודו שאין להם מושג מה החברה שלכם עושה. כשהם יציינו שאתם אחת מתוך כמה וכמה חברות שהם הגישו אליהן מועמדות תצטרכו לרענן את זיכרונם.

דור ה-Y מאוד כנים. הם דעתניים ומרגישים שהם יודעים מה הם שווים. מהסיבות האלה להיות עצמם (אותנטיים) בראיון לא נראה להם לא מתאים או לא ראוי. כפי שאמרנו קודם, המעסיק נמצא בעמדת השיפוט שלהם כפי שהם עצמם נבחנים בראיון. שוב, הם יודעים מה הם שווים ולכן הראיון איתם מתקיים כאילו יש בידם כבר מגוון של הצעות עבודה או שכר. יש מקום להעריך את הבטחון שלהם ובאותה מידה להעמיד אותם במקומם. תנו להם להבין כמה מתחרים על התפקיד ומה תהיה אווירת העבודה במידה ויקחו את העבודה. אל תמכרו יתר על המידה את החברה שלכם ואל תציגו מצג שווא כי אחרת תמצאו את עצמכם שוכרים מחדש אדם לאותו תפקיד.

שאלות מתארות התנהגות או ראיון התנהגותי מאוד אפקטיביים כשמדובר בדור המילניום מכיוון שהם יתנו לכם תשובות כנות והדבר יאפשר לכם להעריך את היכולות שלהם ואת החולשות שלהם יותר מבכל צורת ראיון אחרת. השאלות בראיון המתאר התנהגות מתבססות על הניסיון הקודם של המרואיין, למשל, “תאר לי מקרה בעבר שבו…”. השיטה מבוססת על הרציונל שהמנבא הטוב ביותר של העתיד הוא העבר. השאלות בראיון מתאר התנהגות נגזרות מהקריטריונים להצלחה בתפקיד שהגדרנו מראש בניתוח העיסוק. בראיון זה אנחנו שואלים מה עשה המועמד ולא מה הוא מספר על עצמו. התשובות יבהירו לכם כיצד ינהגו המועמדים כעובדים, אם תהיו נכונים לקבלם כפי שהם והאם ברצונכם לתת להם את ההזדמנות לגדול בחברה שלכם.

שלושה כללי אצבע לראיון התנהגותי:

  • הכינו מראש את מבנה הראיון. החליטו מראש עם אנשים הקשורים למשרה על הגישה, הידע, והניסיון הדרושים לה לפני שאתם מתחילים לראיין.
  • שאלו שאלות שנוגעות למצבים ספציפיים בעבודה. לדוגמא, כדי לבדוק עד כמה המועמד יזם באופיו, “תאר לי חידוש / שינוי יוצא דופן שהכנסת למקום העבודה”. שאלות עזר: מה היה החידוש / שינוי? על איזה צורך ענה? מה היו האלטרנטיבות? איך זיהית את דרך הפעולה הרצויה? למה הובילה הכנסת החידוש / שינוי? דוגמא אחרת: כדי לבדוק יכולת עמידה בלחצים ניתן לשאול, “עבודה תחת לחץ של זמן היא אחד ממאפייני העבודה כאן. ספר לי בבקשה על הפעם האחרונה שהעבודה נהפכה לעמוסה כ”כ עד שלא יכולת להשלים את כל המטלות הדרושות”. שאלות עזר: מה הוביל למצב? מה היו הגורמים שתרמו ללחץ? מה היו המכשולים העיקריים שעצרו את ביצוע המטלות? באילו צעדים נקטת בכדי להתמודד עם המצב? מה היו תוצאות הצעדים?
  • רישמו הערות בלי הרף. ההערות האלה ישמשו אתכם כדי לזכור בדיוק מה אמר כל אחד מהמועמדים. אל תסמכו על הזכרון שלכם כי הוא יתעמעם בחלוף הזמן ובשל התגובות הסובייקטיביות שלכם למועמדים.

דור ה-Y רוצים מסלול קריירה ברור. הם יודעים איפה הם רוצים להיות בעוד חמש או עשר שנים והם מקווים שיש לכם את המסלול שיביא אותם לשם. בסופו של דבר, מדובר בצעד הבא. ” אם אעמוד בציפיות לאיזה תפקיד אתקדם בשנה הבאה?” זו שאלה שישאלו כי הם מצפים לקבל תפקידים והטבות על מגש כסף בלי להשקיע שנים של עבודה כפי שרבים מאיתנו עשו בתפקיד שהם ממלאים כרגע.  היו ריאליים כאשר אתם מתארים את התפקיד והאם יתכנו אפשרויות קידום עבור המועמד. אם החברה שטוחה יש להבהיר זאת ולראות איזה הזדמנויות אחרות יכולות לצמוח למועמד מהתפקיד או מהעבודה בחברה. אל תשלו אותם. היכנסו לראיון כאשר אתם מאוד בהירים ביחס לציפיות מהתפקיד ולתרבות הארגונית בחברה.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *