מה הכי הרבה שואלים אותי על דור ה-Y?

הנה מקבץ של 5 השאלות השכיחות ביותר, שאני נשאלת על דור ה-Y. צירפתי, כמובן, גם את התשובות שלי לשאלות “שבראש רשימת ההשמעות”..:

 1. האם זה לא רק עניין של גיל?

שואלים אותי הרבה פעמים האם כל הסיפור של דור ה-Y זה לא רק שלב בחיים? לא, זה הרבה מעבר לזה. למעשה, כל דור,  ניגש לכל שלב בחיים עם המאפיינים היחודיים שלו.

הטענה שאני שומעת ממנהלים, מפעם לפעם, היא שכמו שהם נהגו בדרך מסויימת כשהם היו צעירים- כך גם עושים בני דור ה-Y (בני ה-34 ומטה), וזה יעבור להם.. אז אין מה להתרגש או לשנות במשהו את ההתנהלות בארגון.

אז זהו. שלא.. תחשבו לרגע איך התקופה שבה אתם גדלתם, ולמעשה, איך התקופה שבה גדל כל דור השפיעה על התרבות של אותו דור (קחו, לדוגמא, את ילדי הפרחים), ואיך המצב הכלכלי בכל תקופה והשינויים הטכנולוגיים, באותה עת, צבעו אחרת את מציאות החיים של כל אחד ואחד מאיתנו ותרמו לתפיסות שונות כלפי מקום העבודה ובכלל. לכן זה לא רק עניין של גיל, ואין זה עניין חולף.

אנחנו רואים עדות ברורה להשפעות של דור ה-Y על ביצועי הארגון, ובתוך כך אנחנו רואים עלייה בשיעור העזיבה של עובדים או במשך זמן העבודה של העובדים בארגון (משך הזמן הלך והתקצר בשנים האחרונות), אובדן ידע כתוצאה ממעברים מהירים בין מקומות עבודה, קשיים בגיוס עובדים בשל הסלקטיביות הגוברת של החברה’ הצעירים יותר, תביעות רבות יותר של דור ה-Y ביחס לעבודה שהם מבצעים וביחס למקום העבודה עצמו וההתנהלות בו.

בהחלט נדרש תחכום רב יותר מבעבר לצורך יצירה של מחוייבות של העובדים הצעירים למקום העבודה.

זיכרו, דור ה-Y לא מחפש עבודה כמו שהוא מחפש הזדמנות. יש להם ציפיות רבות ממקום העבודה- מה שמניע אותם כבר לא מסתכם בתפקיד עצמו, אלא מושפע מהתרבות הארגונית, מהמגוון הקיים בארגון בכל הקשור לתפקידים, אפשרויות התפתחות, מההנאה שהם שואבים בעבודה, מההדרכה שהם זוכים לה, מהסגנון הניהולי ומהגמישות בנהלי העבודה (כמו אפשרות לעבודה מרחוק, שעות עבודה גמישות ועוד). כל אלה יחדיו מניעים אותם.

 

מה זה אומר לנו?

השינוי הדורי הוא סוגיה גדולה, שיש לתת עליה את הדעת, ולהיערך בהתאם. ישנם כלים וטכניקות לפתור את הקשיים בעבודה עם דור ה-Y או למנוע אותם מראש, על-מנת לשמר את היכולות והביצועים של הארגון (לפחות כפי שהיו). ישנן, כמובן, גם אסטרטגיות שארגונים השתמשו בהן בהצלחה, כדי לגשר על הפער בין הדורות השונים בעבודה.

בקיצור, לא, זה לא רק עניין של גיל, וזה לא עניין חולף, ויחד עם זה, מדובר בסוגיה  שניתן לנהל אותה, כך שהארגון והעובדים בתוכו יפיקו מכך תועלת רבה.

2. האם לא מדובר בסטראוטיפים?

ברור שמדובר בהכללות. כמובן, שלא כל בני דור ה-Y  יפלו להגדרות האלה. ישנם הרבה אנשי מקצוע צעירים, שיתאימו למאפיינים שמתוארים כאן ואחרים לא. הכללות מטבען מתארות מצבים באופן כללי, ותמיד יתכנו יוצאים מן הכלל. עם זאת, היכולת למצוא איש מקצוע מדור ה-Y, שלא עונה לפחות על אחד מהתיאורים, שמייחסים לדור ה-,Y הוא לא סביר בעליל.

בסופו של דבר, אלה הם פני הדור, וחשוב לתת מענה לצרכים של כל אחד  מהדורות בעבודה, ובתמורה נזכה לעובדים מחוייבים ומלאי מוטיבציה.

3. מה הכי מאפיין את דור ה-Y?

הנה כמה נושאים שבהם דור ה-Y שונה מהדורות האחרים בעבודה:

 • הרבה פעמים, לבני דור ה-Y יש תחושה של “מגיע לי” או לפחות אמונה שהם לא צריכים ללכת בדרך “המסורתית”: למלא אחר חובות מסויימים,   ולטפס באיזשהו סולם של קידום, כדי להגיע למה שהם רוצים, ויתכנו  אפשרויות אחרות לקידום או להתפתחות (והן לא בהכרח מה שהיה מקובל עד היום).
 • בני דור ה-Y מחפשים סיפוקים מהירים והנאות מיידיות. לכן, חשוב להם לדעת עכשיו איך הם מתקדמים ולאן, ולא רק בשיחות הערכה של עובדים, המתקיימות אחת לשנה (אם בכלל).
 • דור ה-Y ידועים בכך שיש להם ציפיות גבוהות מכם- המנהלים שלהם, מהארגון, מהעבודה שהם עושים ובעיקר מעצמם. לכן, מנהלות גיוס רבות מספרות לי שהן שומעות מבוגרי אוניברסיטה טריים, כבר בראיון הראשון, שהם רוצים תפקיד ניהולי (כשלמעשה, זו העבודה הראשונה “הרצינית” שלהם).
 • דור ה-Y תלויים בטכנולוגיה. אם אתם לא מאמינים לי- שימו לב מה קורה כשהם מאבדים את הטלפון הסלולרי שלהם..
 • ועוד מאפיינים רבים, שאני מתארת בהרצאותי יחד עם דרכים להתמודד באפקטיביות עם המאפיינים לטובת כל השותפים בארגון.

4. האם בני דור  ה-Y   יכולים להיות נאמנים, לעבוד קשה והאם ניתן לסמוך עליהם?

בהחלט! ארגונים מתקשים כאשר הם מסתמכים בעיקר על אסטרטגיות שעבדו בעבר, אבל לא מתאימות לדור ה-Y. זכיתי להכיר כבר כמה חברות שהצליחו לפתור חלק מהבעיות הקשורות בהעסקת עובדים מדור ה-Y, והן מספקות דוגמא מצוינת לכך שלדור ה-Y יש את מה שנדרש כדי להיות בעלי ערך, נאמנים ועם ביצועים גבוהים בעבודה.

5. איך ניתן לשמר בארגון עובדים מצוינים מדור ה-Y?

לחלק מהארגונים זו שאלת מיליון הדולר עם התחלופה הגדולה של עובדים בחברה. בני דור ה-Y מצפים, עם הכניסה לארגון, לקבל הכשרה, להתפתח ולהיות מתוגמלים היטב על עבודתם. חלק מהארגונים לא עומדים בציפיות האלה- אם מתוך חוסר רצון או עניין ואם בשל העדר אמצעים או שניהם גם יחד.

בנוסף, דור ה-Y חסרי סבלנות בהשוואה לדורות הקודמים בכל הנוגע ללחכות שההצלחה תבוא. הם רוצים לראות תוצאות כאן ועכשיו. כשהם לא רואים שינוי או תזוזה בידע שלהם, בהתפתחות שלהם או בתפקיד– הם מתחילים לחפש אופציה טובה יותר.

הנה 3 המפתחות, שיסייעו לכם לשמר את דור ה-Y לאורך זמן:

א.      לשכור מלכתחילה את העובדים “הנכונים” לכם. לדוגמא, יתכן שלארגון שלכם או לתפקיד מסויים בתוך הארגון או מחלקה – העובדים המצוינים ביותר והמבריקים ביותר  לא יהיו “הנכונים” לכם, במיוחד אם הם מיועדים לתפקיד/למחלקה, שבהם התפתחות וקידום לוקחים זמן משמעותי.

ב.      להציב ציפיות ברורות במהלך תהליך המיון או הגיוס ולהדגיש אותם שוב ביום הראשון לעבודה.  הכל צריך להיות בהיר ושקוף ביחס לאפשרויות הקיימות בארגון ולהתחייבויות של הארגון כלפי העובד החדש.  עדיף שחלק מהמועמדים ירתעו מהתיאור שלכם של החברה או התפקיד במהלך תהליך הגיוס מאשר מצב בו יגידו לכם אח”כ- ” לא היה לי מושג שככה זה יהיה פה” .

ג.       שימרו על תקשורת רציפה עם העובדים הצעירים לגבי הדרכות, התפתחות, ביצועים ועניינים אחרים שקשורים בקריירה שלהם. אם עובדים צעירים מרגישים נשכחים בארגון כבר אחרי 30 הימים הראשונים, הרי שיש סיכוי סביר שהם כבר לא יהיו שם אחרי 90 יום..

רוצים עוד רעיונות על גיוס, הנעה, ניהול ושימור  עובדים בעידן של דור ה-Y ?

תוכלו למצוא  מידע נוסף בדף הפייסבוק – https://www.facebook.com/dor.y.il

מוזמנים גם לשאול אותי  ישירות במייל- info@thinkdif.co.il

לתאום פגישת אבחון של הפערים בין הצרכים והציפיות של העובדים שלכם מדור ה-Y לבין הנעשה בארגון-  צרו קשר בטלפון- 050-6446438

העבירו את המאמר לחברים ומכרים שעשויים להפיק ממנו תועלת. הם רק יודו לכם.  

3 replies
 1. עדנה קורן
  עדנה קורן says:

  מידע חשוב ביותר. כדאי שכל מנהלי משאבי אנוש יבינו שיש להיערך לדור עם ציפיות אחרות וכישורים אחרים. ועדיף כמה שיותר מוקדם לראות איך משתלבים כל הדורות ביחד…

  הגב

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] אם במאמר הקודם דיברתי על 5 השאלות שהכי הרבה שואלים אותי על דור ה-Y, אז כאן אביא המלצות, שיעזרו לכם להפוך את הקליטה של עובד […]

 2. […] אם במאמר הקודם דיברתי על 5 השאלות שהכי הרבה שואלים אותי על דור ה-Y, אז כאן אביא המלצות, שיעזרו לכם להפוך את הקליטה של עובד […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *