על הצלחה, מצוינות ואופטימיות

מי לא רוצה להצליח- בתחום האישי, בחיי המשפחה או בתחום המקצועי או בכולם גם יחד?>

מה מאפשר את ההצלחה שאליה אנו שואפים?

כמה כללי יסוד להצלחה:>

מטרה ראויה

בדרך כלל אנחנו לא נכשלים בגלל שהמטרה שהצבנו לעצמנו גבוהה מדי, אלא בגלל שהיא נמוכה מדי. אם המטרה מספיק טובה, אין משהו שלא נרצה לעשות כדי  להשיגה. מטרה מרתקת יכולה לקחת את החיים המקצועיים שלנו למחוזות אחרים. תציבו מטרות גבוהות , ותהנו מהדרך להגשמתן .

חשיבה חיובית

דברים טובים ורעים קורים לכל אחד, אין חיים שלא מלאים גם באכזבות. השאלה מה אנחנו  עושים איתם. למדנו להתרכז בעיקר בשלילי, ואנחנו משלמים על זה  מחירים כבדים – המציאות שלנו בנויה ממה שאנחנו מתרכזים בו. אין בן זוג מושלם בעולם, אבל גם אין את הבן זוג הכי לא מושלם. בני זוג שהצליחו להתרכז בחיובי- היחסים ביניהם היו בעלי יכולת הצלחה. הפסיכולוגיה החיובית מתרכזת במה אפשר להוציא מהרגשות השליליים, ואיך אפשר ללמוד להתרכז בחיובי.

אחת הדרכים להתרכז בחיובי זה להוקיר תודה . במחקר שנערך בנושא חילקו את הנחקרים לארבע קבוצות.  חברי הקבוצה ראשונה רשמו כל לילה 5 דברים,  שעליהם הם מוקירים תודה.  קבוצה שנייה היתה צריכה לרשום כל לילה 5 דברים, שלא “הלכו” במהלך היום.  קבוצה נוספת כתבו כל מה שקרה להם במהלך היום . הקבוצה הכי מאושרת, נדיבה ובריאה היתה זו של האנשים , אשר כתבו כל לילה לפחות 5 דברים  עליהם הם מוקירים תודה.

חשיבה חיובית מאפשרת לאנשים להתמודד יותר טוב עם הרגעים הקשים בחייהם. ברגע שאנחנו  מרוכזים בחיובי, אנו מחלימים מהר יותר, ואף חולים לעתים נדירות יותר.

ברור הוא, כי אין ‘היי’ כל הזמן, אין אקסטזה כל הזמן, יש הרבה מאוד רגשות שליליים. ברגע שאומרים לנו לא לחשוב על משהו או לא להתרכז במשהו כמו “אל תכעס”, אנחנו חווים את אותם רגשות לאורך זמן רב יותר. ברגע שאנחנו מרשים לעצמנו להיות אנושיים, אנחנו מחלימים מהר יותר. הדבר היחיד שחשוב הוא כיצד אנו מתעלים את הרגשות שלנו. זה נכון לגבי רגשות כואבים ולגבי רגשות נעימים. גם רגשות נעימים צריך לדעת לתעל.

פשטות

כמות הדברים שאנחנו עושים פוגעת באיכות החיים שלנו. אפילו אם כל מה שאנחנו עושים הוא נפלא ונהדר, אם נעשה את זה יותר מדי- זה יפגע בנו. יותר מדי דברים לעשות = לחץ = דיכאון . אנחנו מוסחים ואנחנו לא מצליחים לעשות אפילו את הדברים הפשוטים. אנחנו מגיעים הביתה ובמקום להיות עם הילדים, אנחנו מנסים גם להיות עם הילדים, גם לענות לטלפונים וגם לקרוא אי מיילים. עלינו להחליט שאם אנחנו עושים משהו אנחנו עושים רק אותו, למשל, בתשעים הדקות הקרובות בלי טלפון. אני במאה אחוז שם, ללא טלפונים וללא אי מייל. להיות מפוקסים במה שעושים, לעשות פחות וללא הסחות .

בנוסף, פשטות מתקשרת למימוש המטרה הרחבה בצעדים קטנים. פשט את זה ככל שזה ילך, ולא יותר. כל דבר אפשר לפרק לצעדים קטנים, וגם הצעד הקטן ביותר הוא התחלה. צעדים קטנים מביאים עמם הצלחות תוך כדי הדרך, והצלחות עוזרות לנו לבנות את הבטחון העצמי שלנ , ומביאות את ההצלחות הבאות .
קשר בין הגוף לנפש
במחקר לקחו קבוצה של 156 אנשים עם דיכאון עמוק, וחילקו אותם לשלוש קבוצות. לקבוצה אחת נתנו לעשות פעילות גופנית 30 דקות ביום, קבוצה שנייה קיבלה תרופות נגד דיכאון והקבוצה השלישית קיבלה תרופות ועשתה פעילות גופנית . אחרי 16 שבועות לא היו הבדלים. מעל %60 מהם התגברו על הדיכאון. כאשר שבו ובדקו אותם לאחר 10 חודשים אלה היו התוצאות: מתוך הקבוצה שקיבלה רק תרופות, %38 חזרו להיות מדוכאים. מתוך אלה שקיבלו תרופות ועשו פעילות גופנית, %31 חזרו שוב להיות מדוכאים, מתוך  אלה שעשו פעילות גופנית בלבד – רק %9 חזרו לדיכאון .תרגול גופני הוא כמו לקחת כדורים נגד דיכאון. לא להתעמל זה כמו לקחת כדורים שעושים דיכאון.

האמונות שלנו מעצבות את המציאות

התפיסות שלנו את עצמנו, את החיים ואת מעשינו משפיעים על היכולת שלנו להגיע לביצועים. כאשר אתם חושבים שאתם הולכים לעשות משהו ולהצליח, אתם תשיגו תוצאות גבוהות יותר מאשר כאשר פקפוק או חוסר בטחון בהצלחה מתלווים לעשייה. לדוגמא, בשנת 1954 היה ידוע שלרוץ מייל שלם בזמן שנמוך מ 4- דקות הוא דבר בלתי אפשרי. אף אחד לא רץ מייל בפחות מ 4 -דקות. רופאים הוכיחו שזה בלתי אפשרי, זו היתה המגבלה האנושית – הוכיחו את זה מדעית.

רצים ורופאים דיברו על קיר לבנים שקיים . האמונה היתה שזה בלתי אפשרי, לכן המציאות התאימה את עצמה לאמונה. ‘רוג ר בניסטר הגיע ואמר ‘אני חושב אחרת’ וברגע שזה קרה, כולם האמינו בזה, והמציאות התאימה את עצמה למחשבות 6 -ב. באפריל 1954 הוא רץ מייל ב 3- דקות -ו 59 שניות, מה שנחשב לבלתי אפשרי 6. שבועות אחר כך רץ אוסטרלי רץ מייל אחד ב 3- דקות ו-58 שניות. עד סוף אותה שנה שלושים ושבעה איש רצו מייל בפחות מ 3 – דקות ו-58 שניו .יש מערכות יחסים בין מה שבפנים לבין מה שבחוץ. אם האמונות שלנו מספיק חזקות, המציאות תתאים את עצמה אליהן.

הדבר החשוב הוא לפתח מערכת יחסים של שותפות עמוקה וקרובה עם תת המודע שלנו. כדי להתקדם אנחנו צריכים להתקדם מהפחדים מהעבר. אם אני רוצה שדברים שהפחידו אותי יפסיקו להפחיד אותי, אני צריך להתקדם במערכת היחסים שלי עם התת-מודע שלי.

למה אנחנו רוצים לשפר את מערכת היחסים עם התת-מודע? המודע שולט ב-%2 מההתנהגויות שלנו והתת מודע שולט בשאר ה-%98, לכן אנחנו חייבים לעבוד עם התת-מודע. התת מודע משאיר אותנו בטוחים. כשאתה בכביש תת המודע שומר, תת המודע דואג לך. התת-מודע הוא גם אותו אחד שיתבייש בפנטזיות שלך, אותו אחד שיפחד לבטוח בשותף, לפעמים מתוך דאגה יתרה הוא מושך אותנו אחורה

כאשר נצליח להגיע למערכת יחסים יותר קרובה ועמוקה עם תת המודע נוכל להגיע לפריצות דרך, נוכל להכיר דרכים חדשות, כך שהתת מודע פחות יפחד מלהיות עשיר, להיות המנהל. קרבה עם תת המודע תשיג התקדמות בארבעה תחומים; נבין יותר טוב איך הגוף שלנו פועל, נבין את ההתנהגות היום יומית שלנו, נבין יותר טוב את הלקוחות שלנו ואת כוחות השוק, ונוכל לשפר את היכולות שלנו להשיג מצוינות .

בואו ניקח את הגוף שלנו. מחקרים מראים ש – %70 מהמקרים בגינם אנו הולכים לרופא נובעים מבעיות פסיכולוגיות. מיגרנה, נשירת שיער, בעיות שמיעה, גמגום, בעיות עור, כבי בטן. מערכת העיכול שלנו מאוד רגישה לפחד וכעס שאנחנו, או תת המודע שלנו, משדרים אלינו. כאבי גב קשורים לדיכאון, בעיות שינה, בעיות ראיה. תת המודע אומר ‘אני לא רוצה לראות . ‘ לפעמים זו בעיה אורגנית אבל כל כך הרבה הוא תחת שליטת התת-מודע .

איך התת-מודע משפיע על ההתנהגות שלנו? אנחנו מחפים על הדברים שמפחידים אותנו. במקום לעשות טלפון נבדוק את האימייל שלנו 14 פעמים, נלך לאכול, ננקה את השירותים. אנחנו כל כך טובים בלהימנע. בפועל, אם משהו מפחיד אותנו זו הזדמנות נפלאה להתקדמות. הפחד הוא לא בראש, הוא בתוך הגוף שלנו. ככל שנעשה יותר טעויות יותר נלמד

פרשנות למציאות

היו מי שאמרו לתומס אדיסון ‘נכשלת 5000 פעמים . ‘ תשובתו היתה ‘: לא נכשלתי חמשת אלפים פעמים, במשך 5000 פעמים הצלחתי להראות מה לא עובד . ‘ החשוב הוא איך אנחנו משפרים דברים. תומס אדיסון נכשל עוד 5000 פעמים עד שהוא הצליח. מחקר של דין סיימון מראה כי המדענים המצליחים ביותר, הם גם אלו שנכשלו הכי הרבה . למד להיכשל או תיכשל בללמוד. אין דרך אחרת לפתח הערכה עצמית ואופטמיות בלי ליפול מאות ואלפי פעמים. אין קיצורי דרך להגיע אל האושר, הדרך היא ארוכה. לעומת זאת, יש דרך אחת להגיע למחסור באושר וזה חוסר מעש .
אופטימיות

חשיבה חיובית היא לא מספיקה, צריך גם אופטימיזם שקשור לתשוקה ומשולב בעבודה קשה.

איך הופכים להיות אופטימיים מציאותיים?
על ידי דמיון מודרך ונקיטת פעולה .מה הכוונה בדמיון מודרך ? – הכוונה היא לראות את ההצלחה. דמיינו את זה קורה.

למה זה עובד כל כך טוב? למוח קשה להפריד את המציאות מהחלום. בסופו של דבר המציאות מתאימה את עצמה לתודעה, כי המוח לא אוהב שיש פער. הרעיון הוא לא רק לדמיין את עצמי זוכה במדליה או מקבל ציון טוב במבחן, או זוכה בפרוייקט שרציתי בו, אלא לדמיין גם את הדרך להצלחה. במחקר בנושא לקחו שתי קבוצות של סטודנטים. מקבוצה אחת ביקשו לדמיין שהם מקבלים ציון גבוה, ומהקבוצה השנייה ביקשו לדמיין גם את הדרך, לדמיין שהם בספרייה, לדמיין שהם לומדים בבית, ולדמיין שהם מקבלים ציון טוב.

הקבוצה הראשונה לא שיפרה את התוצאות, ואילו הקבוצה השנייה, שדמיינה גם את הדרך וגם את המדליה, שיפרו בגדול.  העלו את הרגשות, הלהיבו את עצמכם, דמיינו את התהליך ואת התוצאות.  מה הכוונה בנקיטת פעול ? נקודת מבט אופטימית על החיים לא מספיקה על מנת לשפר אותם. אופטימיות לבד לא מספיקה.

אנו צריכים אופטימיות התנהגותית, לחשוב על הרבה פתרונות ועל הרבה דרכים להגיע אליהם. כלומר, כשיש לנו אמונה שנצליח- אמונה בלבד לא מספיקה. ההצלחה לא יכולה להגיע בלי עבודה קשה ובלי כישלון. כשאנחנו עובדים קשה, אנחנו נעשים יותר מוצלחים.

יש לזכור, כי מצוינות היא לא פעולה אלא הרגל. אם ניצור הרגלים מצוינים בחיינו, ניצור מציאות מצויינת. האנשים היצירתיים ביותר הם אלו שהכניסו ריטואלים לחייהם .  כיצד הופכים הרגל חדש לריטואל? להטמיע הרגל חדש לוקח 30 יום. הרעיון הוא להכניס לחיינו כל פעם ריטואל אחד או שניים, לא יותר.

אושר

מה לאושר ולכל זה?

אושר מגביר את הבריאות, מחזק את המערכת החיסונית, מאריך את החיים בשמונה שנים בממוצע, אנשים מאושרים הם יותר פתוחים, יותר יצירתיים ויותר נדיבים, יותר חברותיים ובעלי מערכות יחסים עמוקות יותר. בעבודה, אנשים מאושרים הם יותר יעילים, העבודה שלהם יותר איכותית, קל מאוד לשתף איתם פעולה הם פעילים, מלאי אנרגיה, מסתגלים לשינויים וההכנסה שלהם גבוהה יותר.

ואם לסכם זאת במשפט אחד- אנשים מאושרים הם בעלי נטייה לשגשג, הן פנימית והן חיצונית, ולכן הגברת מידת האושר בחיי אנשים היא מטרה נעלה ונשגבת .
מה משפיע על האושר?
%50 ממה שגורם לנו הוא אושר הוא גנטי, %10 הם גורמים חיצוניים ו-%40 אלו הן התנדבויות ודברים שעושים למען אחרים. רמת האושר הבסיסית שלנו היא מאוד נחושה.
כאשר משהו מאוד רע קורה לנו או משהו מאוד טוב קורה לנו, בסופו של דבר בדרך כלל נחזור לרמת האושר הבסיסית שהיתה לנו לפני כן. למרות זאת, ישנם אירועים שיכולים לגרום להרעה במידת האושר שלנו לזמן רב, כמו-גירושים ופיטורין מהעבודה .

איך יוצרים רגש חיובי?

קיימים שלושה נתיבים עיקריים לאושר: הנאה, מחויבות ומשמעות.

לגבי העבר – להיות מלא תודה וסלחן. כתבו מכתב תודה לאלה שחשובים לכם, לכו אליהם והקריאו להם את מכתבכם. זה מחבר את תשומת הלב שלכם לחיובי. במשך הזמן יש לזה השפעה, ועם הזמן תוסיפו עוד ועוד דברים שתרצו להודות עליהם.

לגבי ההווה – חשוב ליהנות ולהיות ערני .תמיכה חברתית היא אחד הגורמים החשובים ביותר לאושר. מעגל התמיכה החברתית מכיל 6תחומים; אינטימיות, משפחה, חברות – מערכות יחסים עם אנשים שלא מהעבודה, קולגות, מנטורים (מדריכים, יועצים מאמנים , ) מודרכים (אנשים שאתה המנטור שלהם) ואחרים. אם המעגל החברתי שלך מורכב רובו מקולגות, מנטורים וקצת משפחה, זה מתכון לבדידות ולוורקוהוליות .

לעומת זאת, אם המעגל החברתי שלך מורכב ממערכת אינטימית, הרבה חברים, משפחה, חברים לעבודה, מנטורים ואנשים שאתה המנטור שלהם, אתה נמצא במעגל חברתי מאוזן, אשר גורם לך סיפוק, משמעות ואושר

לגבי העתיד – אופטימיות ותקווה .

מטרות הן חשובות. בכל מטרה מעורבת תחזית, כל אחד מכם, ברגע שהוא מציב מטרה, מסתתר מאחוריה הרצון לחוות רגש מסוים בעתיד. אתה יכול לצפות מה יגרום לך להרגיש דברים מסוימים.

בנוסף ישנה חשיבות להתמקדות בחוזקות – בכל אחד מאיתנו קיימות תכונות, אשר יכולות לעזור לנו לתקשר עם אחרים בדרך שתגרום לנו לפעול מתוך מוסריות ובאופן ראוי לשבח.

קיים באינטרנט שאלון, שבעזרתו כל אחד יכול למצוא את החוזקות שלו  ולקבל ,השאלון על להשיב מומלץ .
http://www.authentichappiness.sas.upenn.edu מידע מפורט.  החוזקות הקשורות לאושר הן: סקרנות, הוקרת תודה, תקווה ואופטימיות, אהבה והתלהבות .

רעיונות יישומיים להגביר את האושר בחייכם

לשחרר את העבר– אנחנו כל הזמן מחפשים את העבר ומנסים להביא אותו לרגע הזה. יש לנו אמונה שמה שקרה בעבר רלוונטי לעכשיו. זה לא נכון. אחת הדרכים להתחיל לעבוד על זה, היא לשחרר את העבר, להוציא את האמונות המגבילות, כמו- “עבודה היא לא הנאה “, ” חייבים לעבוד, חייבים להרוויח כסף “, ” צריך לעבוד קשה “,” אף פעם לא יהיה לנו מספיק כסף .”

תתחילו לחשוב מה הסיפור שלכם. יש אמונות מגבילות שלא מרשות לכם להכניס את האושר לחייכם. תסתכלו על האמונות המגבילות שלכם מהעבר. החוויות שחווינו בעבר נמצאות בתוך הראש שלנו, אם מישהו עבר חוויה לא נעימה , הרי שהוא לא ישכח אותה בנקל. היא קיימת בתוך הראש שלנו, ואנחנו חווים אותה שוב ושוב. זה כמו קלטת. הרבה מהקלטות האלה הן בתת המודע, ואנחנו אפילו לא יודעים שהן מנגנות. חשוב להתנער מאותן אמונות מגבילות.

מה אהבתם לעשות בעבר -? תסתכלו טוב מה עושה לכם את זה .? למרות שחרור העבר, יש דברים בהתנסות הקודמת שלכם שחשוב לזכור. משהו שהייתם רוצים לעשות גם עכשיו, והיה מוסיף הנאה לחייכם. תשאלו את עצמכם ממה אני נהנה? מה נהניתי לעשות כשהייתי קטן?. חשוב להוסיף דברים אלה לחייכם.

תנו לערכים שלכם להוביל אתכם– שאלו את עצמכם, מה חסר לכם בחייכם? שאלו את עצמכם, ‘מה אני צריך להשאיר מאחור ומה אני צריך להכניס?’ מה תואם לערכים שלכם ומה סותר אותם .?

פנקו את עצמכם– אנחנו כל הזמן דואגים לאחרים. הגיע הזמן לדאוג לעצמנו. לדאוג באופן יוצא דופן . אני מזמינה כל אחד מכם לעשות דבר אחד. לבחור דבר יוצא דופן שאותו אתם יכולים לעשות למען עצמכם .

ליהנות מהמסע – העניין הוא לא רק להגיע אל היעד, הדרך היא החשובה. תיהנו מהדרך, אני מזמינה אתכם להאט את הקצב, וליהנות מהדרך .
לסיום, המוח שלנו רגיל להסתכל על בעיות. אנחנו מסתכלים על בעיות במקום להסתכל על ההזדמנות .

כולנו כאן בשביל ליהנות, לעבור חוויות נפלאות, לטייל בארצות מרתקות, לאכול אוכל מדהים, כל אלו הן חוויות נהדרת הבאות להחליף את ‘אני תשוש ה/ ‘, ‘אני חייב/ת להספיק לעשות את זה את זה ואת זה’, וכו .

השאלה החשובה היא – איך אתם מתכוונים לחוות את שארית חייכם? אף אחד לא יכול לגרום לכם להרגיש מה שאתם לא רוצים להרגיש. אתם יכולים לבחור איך לחוות כל שניה בחייכם, המהות של מי אתם היא זו החשובה בחיים, אף אחד לא יכול לגרום לכם להרגיש שום דבר שאתם לא רוצים להרגיש .

(המאמר הוא עיבוד של הרצאותיהם של דר’ טל בן שחר מאוניברסיטת הרווארד, דר’ טרי לוין, מאמנת ובעלת ביה”ס לאימון, דר’ בן דין, פסיכולוג ומנהל ביה”ס לאימון ודר’ ניק בייליס מאוניברסיטת קיימברידג’, שהשתתפו בכנס הבינלאומי לאימון –ינואר 2007)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *