איך מתמודדים עם הפחד משינוי?

“הדבר הכי קבוע בעולם הוא שינוי”.

לא מצליחה להיזכר של מי האמירה הזו, ואין כמוה מדויקת יותר.

כמה פעמים התלוננת על משהו, ולא פעלת כדי לשנות? כמה פעמים עולים לך כל מיני רעיונות לשיפור ואתה מרים ידיים אחרי ניסיון או שניים? וזה לא משנה אם זה בעבודה או במשפחה או אפילו בעצמך ובדרך שאתה פועל (סליחה אם אני כותבת בלשון זכר, זה פשוט יותר נוח יותר.. בכל מקרה, מה שאני כותבת נכון גם לנשים שבינינו).

 

הרבה פעמים מה שמונע מאיתנו לעשות שינוי בתוך הצוות או בחברה שבה אנחנו עובדים (או במשפחה..) הוא-

פחד.

פחד כמו- אולי זה לא יצליח? למה לי לטרוח אם זה ממילא לא בטוח? מה יגידו אם אנסה ואכשל? או מה יגידו בכלל בסביבה שלי על הרצון לעשות את השינוי הזה? (ולא משנה מהו). ועוד ועוד דאגות שכאלה.

 

הרי בינינו- כמעט כל דבר אפשר לשנות. ובכל זאת אתה לא בהכרח פועל לשנות (את התפקיד שלך, את האווירה בחברה, החלטה מסוימת שעשו בחברה ואולי את איך שתופסים אותך ועוד).

 

פחד, חששות או דאגות מונעים מאיתנו מלזוז קדימה לעבר מצב טוב יותר.

 

אז איך מתמודדים עם הפחד או הדאגות שעוצרים אותך מלשנות במשהו את מה שחשוב לך?

מנהלים דיאלוג עם הפחד, כדי למנוע דריכה במקום, ולאפשר התקדמות.

 

כן, ממש ככה. תחשוב בינך ובין עצמך: מה החשש אומר לך? למה הוא בא עכשיו? מפני מה הוא מגן עלייך? מה אתה יכול לענות לו? (תנהל עם הפחד שיחה ממש כאילו שמדובר באדם שעומד מולך ולא בחלק בך).

אח”כ תטילו ספק בחשש: האומנם מה שאני חושש מפניו יקרה? מה הדבר הכי נוראי שעלול לקרות? האם אני יודע בוודאות שזה מה שיהיה? מה עוד יכול לקרות? איזה טוב יכול דווקא לצמוח מזה?

 

אני אתן לכם דוגמא

פנתה אלי מנהלת בארגון שבו צורת התקשורת בין העובדים במחלקה, ברוב המקרים, מאוד תוקפנית, גסת רוח (עד כדי צעקות, לפעמים), ומלבד זה שהאווירה “רעה” גם שיתוף הפעולה ביניהם בעייתי משהו.

אלא מה? אותה מנהלת חדשה בארגון, ומתקשה עדיין להבין “מי נגד מי”. מה גם שעוד לא זכתה ל- “קרדיט” או להערכה על העבודה שלה. זה סיפור אמיתי והעובדות טושטשו בכוונה.

אותה מנהלת צעירה אומרת לעצמה- “מה אני אכניס עכשיו ראש בריא למיטה חולה? אני לא יודעת איך עושים את השינוי הזה? ואפילו אין לי עם מי להתייעץ פה, כי אם אבקש עזרה אני עלולה להיתפס כחסרת ניסיון, שלא יודעת איך מנהלים. אני די מפחדת ממה יגידו.”

איך ילך הדיאלוג שלה עם הפחד?

המנהלת מבררת (בינה לבין עצמה): מה החשש הכי גדול שלי פה? והמנהלת משיבה (כן, לעצמה..)- להיכשל. להיכשל בתפקיד שלי, כי רק התחלתי לעבוד פה.

המנהלת שואלת: ואם תטפלי בהתנהלות הקולנית, התוקפנית והקשה של העובדים בצוות, אז בהכרח זה יוביל לכישלון בתפקיד? והמנהלת עונה: לא. ההפך.

איך ההפך? שואלת המנהלת (בינה לבין עצמה).

“אולי דווקא הטיפול בהתנהלות התוקפנית יוביל ליותר שיתוף פעולה וליחסי עבודה שרק מניעים דברים קדימה”. היא משיבה.

אז מה הבעיה פה? שואלת המנהלת.

והמנהלת משיבה – “אולי לא אדע לטפל בזה, ואז אצא קרחת מכל הכיוונים, כי הקדשתי לזה זמן על חשבון דברים אחרים”.

למה שלא תצליחי בזה? שואלת המנהלת את עצמה. והמנהלת משיבה (לא. זה לא פיצול אישיות. אל דאגה. אלא טכניקה להתמודד עם פחדים ודאגות)- “לא יודעת איך מטפלים בזה. לא נתקלתי בזה קודם”.

מה את צריכה כדי לעשות את זה בהצלחה? נשאלת המנהלת. והמנהלת עונה: להתייעץ עם איש מקצוע. אולי, גיבוי של מנהלים פה, ואולי לרתום עוד אנשים מהחברה.

את יכולה לצאת לדרך עכשיו? שואלת המנהלת (את עצמה..). והיא עונה באופן מפתיע..- “לא”.

מה עוצר אותך? “מה יגידו”- עונה המנהלת.. “כי אם אשתף ואנסה לעבוד עם המנהל מעליי ועם משאבי אנוש, אז אולי יגידו שאני לא מספיק מנוסה, לא מספיק מבינה. צריכה אחרים כדי שיגידו לי מה לעשות.”

 

אז “מה יגידו” מספיק חשוב כדי למנוע ממך לעשות את התפקיד שלך הכי טוב? נשאלת המנהלת.

כנראה שלא. עונה המנהלת לעצמה..

 

בשיחה עם הפחדים או הדאגות (בינינו לבין עצמנו) אנחנו מניעים קדימה תהליכים, ואם לא היינו מתייחסים לפחד או נכנעים להם- פשוט היינו פוגעים בעצמנו או בתפקיד שלנו או אפילו בארגון. הסיבה לכך היא שבמקום לעשות, היינו מרימים ידיים, ולפעמים אפילו לא מנסים.

עם כמה שזה ישמע מוזר, השיחה עם הפחד יעילה ביותר. נסו זאת. אפשר בכתיבה, ואפשר “בלב” כשאתם לרגע לבד ויכולים לצלול למחשבות.

 

אני ממליצה לכם להשתמש בכלים האלה כדי להתגבר על הפחדים או דאגות והמחשבות שתוקעות אתכם במקום. הדיאלוג עם הפחד שלכם מעודד עשייה, ועשייה, לרוב, עדיפה על פני דריכה במקום.

רוצים עוד כלים? שלחו אלי מייל לכתובת info@thinkdif.co.il  ואשמח לעזור, בכל זמן.

 

החודש נפתח מחזור נוסף של הקורס “הדרך להשפיע” ובו עשרות אסטרטגיות וטכניקות לעשיית שינוי, כל שינוי, במקום העבודה (ובכלל).

 

לחצו כאן לפרטים על קורס הניהול “הדרך להשפיע”.

 

רוצים להשפיע יותר? רוצים לעשות שינוי? התקשרו לפרטים על הקורס לטלפון- 050-6446438.

 

ובינתיים, שתפו בתגובות- מה עוזר לכם ברגעים של שינוי (וכשחשש מתגנב ללב) לעשות את הצעד הבא לקראת השינוי?

 

מחכה לתגובת שלכם 🙂

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *