איך להשפיע על המנהלים שלך?

 

מי לא רוצה או צריך מידי פעם להפעיל השפעה על המנהל/ת שלו?

רובינו.. ובהרבה מאוד הזדמנויות. למשל, כדי לשכנע שמהלך או החלטה מסוימים הם הנכונים ולא אחרים, לקבל אישור לפעול בדרך מסוימת או לקבלת תמיכה שמה שעשית היה הדבר הנכון, ואולי כדי לזכות בהעלאה או בתפקיד אחר, ולפעמים סתם כך כשרוצים את אהדתו או אהדתה (כשמדובר במנהלת דווקא). יש עשרות פעמים שאנחנו נדרשים להשפיע על הממונים עלינו, אז איך עושים את זה נכון?

ריכזתי לכם מטה את הטעויות הנפוצות בהשפעה על מנהלים, ומתוכן נראה מה נכון לעשות.

 

 8 טעויות שנעשות כשאנחנו רוצים להשפיע על ממונה

 

  • להניח שיש לו את כל המידע. ספקו מידע מלא, כדי שהדבר יסייע לכם לשכנע.

למשל, בחברה להוצאה לאור של ספרים ליוויתי את מנהל התפעול בקבלת מספר החלטות, ואחת ההחלטות שהוא חשב שנכון לעשות הוא להעסיק גרפיקאית שכירה (ואפילו שתיים) במקום להוציא את העבודה החוצה למשרדי עיצוב או לגרפיקאיות פרילנסריות. המנכ”ל סירב בכל תוקף להצעה הזו, כי לא רצה להגדיל את כוח האדם ואת ההוצאות שכרוכות בהעסקת עובדים שכירים. יחד עם זה, הוא קיבל את ההחלטה עם מידע חסר. ביקשתי ממנהל התפעול שיעשה “שיעורי בית” ויבדוק מהן העלויות הנוכחיות על גרפיקה בממוצע בשנה אחת, ומה העלויות של שכירת עובדת בתחום כולל הזכויות הסוציאליות שנלוות לעניין. הוא נעזר במנהלת חשבונות של החברה כדי להצטייד בנתונים, וכשהציג בפניי המנכ”ל את החיסכון בכמה עשרות אלפי שקלים בשנה עם שכירה של גרפיקאית במקום היעזרות בגרפיקאיות חיצוניות, השתכנע המנכ”ל שזה הצעד הכי נכון (וחסכוני) לעשות באותה נקודת זמן. זה לא קרה קודם, כזכור. לכן, ספקו מידע שיסייע לקבלת ההחלטה, והיערכו מראש לשאלות שאתם עשויים  להישאל ע”י המנהל שלכם.

 

  • להניח שהוא מבין/יודע כל מה שקורה. זה לא בהכרח כך. תנו לו תמונה מלאה של הדברים.

 

  • לחשוש להתייעץ. לפני כשנה ליוויתי מנהלת משאבי אנוש חטיבתית שרצתה  לקחת תחת אחריותה את הנושא של הדרכה בכל החברה (ולא רק בחטיבה שלה), כי הנושא של הדרכה הכי עניין אותו בהשוואה לדברים אחרים שבהם עסקה. המפתיע  היה שלמרות שהייתה לה “דלת פתוחה” אצל סמנכ”לית משאבי אנוש של החברה היא מיעטה להתייעץ איתה  ולקחה החלטות  מבלי שבדקה קודם אם היה ניסיון עבר עם אותו ספק או מה דעתה של המנהלת שלה על פעילות מסוימת לאחת מהמחלקות בחברה. כל זה מחשש שתיתפס כפחות מתמצאת בתחום או כחסרת שיקול דעת. זה, לצערי, פגע בה, שכן מכיוון שלא בדקה מה נעשה בעבר באותו נושא או עם ספק מסוים או בקרב קבוצת עובדים מסוימת, הרי שחזרה על טעויות עבר ולא נתנה מענה לצרכים כרגע. היא לא קודמה לתפקיד שרצתה אותו, ולו התייעצה בשוטף ומגלה את תהליך קבלת ההחלטות שלה, חושפת את השיקולים לבחור בפעילות כזו ולא אחרת ושומעת עוד דעות (בעיקר של המנהלת שלה שהייתה מאוד מנוסה בתחום) סביר שהייתה מצליחה להשפיע על המנהלת שלה ולזכות בקידום.

 

  • לתת לו לנהל את צוות המחלקה שלך. כי אז הוא משפיע על מה שקורה ולא אתם.

כבר שמעתי כמה פעמים מנהלים שמתלוננים על המנהל שלהם שהנחה עובדים שאינם כפופים לאותו בכיר ישירות וקבע באיזה משימות עליהם להתרכז, ואפילו, שמעתי על מקרים בהם המנהל הבכיר יותר ציוות איש מקצוע מצוות מסוים לצוות אחר מבלי שהמנהל הישיר שלהם היה מעורב בהחלטה. במקרה זה, רצוי לקיים שיחה עם המנהל שלך, ובשיחה הבהירו את הנסיבות שבגללן הדבר קרה, והבהירו למנהל הבכיר שע”י כך שפונה ישירות לעובדים הכפופים לכם, ומטיל עליהם משימות הוא מערער בכך על הסמכות שלכם ומקשה עליכם בביצוע העבודה. בנוסף, מכיוון שאתם בקיאים במה כל אחד מאנשי הצוות עושה, מה קצב ההתקדמות ולאן אתם חותרים, הרי ששיבוש התוכנית שלכם פוגע בהשגת המטרות בזמן.

 

  • לא להזהיר אותו מפני בעיות צפויות. ברגע שלא מודיעים/מתריעים על בעיה צפויה או על חששות שלכם- אתם לא יכולים להשפיע על מה שיעשה בעניין הזה. אם תזהירו מפני בעיות צפויות ותדווחו על חששות- יוכלו לשתף אתכם בחשיבה על מה צריך לעשות בעניין, ותהיה לכם יכולת להחליט/ להכריע מה יקרה.

 

  • לא לשתף אותו בחששות. הכוונה, כמובן, לחששות הקשורות לתפקיד, לצוות או לעבודה בכלל ולא לחששות מפני האיום האיראני או משהו בדומה לכך (אלא אם החברה שלכם פועלת למגר את האיום הזה..).

 

  • להסתיר ממנו בעיות וטעויות. כך אתם עלולים להכעיס את הממונה, במידה ויגלה שהסתרתם מידע.. ולא ליצור שותפות והשפעה הדדית.

 

  • לוותר! כולנו בני אדם, וגם אם מדובר בממונה, עדיין יש אפשרות להשפיע עליו כמעט באותה מידה שהוא משפיע עלינו.

 

המאמר לקוח מהספר האלקטרוני ” הדרך להשפיע- כללי מפתח”. הורידו את הספר כאן, ללא עלות.

 

כדי לדעת עוד איך להשפיע ולעשות שינוי (כל שינוי, מקטן עד גדול..) בצוות שלך/במחלקה/בפרויקט באחריותך או אפילו בכל החברה- לחצו כאן.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *