השפעה היא מילה רעה?

Strong Superheroהמילה ‘השפעה’ או בכלל הרצון להשפיע על אחרים, לפעמים, מעורר אצל אנשים רושם שלילי או קונוטציה שלילית. כאילו מי שרוצה להשפיע הוא דומיננטי או מניפולטיבי או כופה את הדעות שלו על אחרים. אבל, השפעה כמעט תמיד קיימת בארגונים. ולא רק שם.. גם במשפחה וביחסים חבריים.

תחשבו-  האם עבודה קשה היא כל מה שאתם צריכים כדי להצליח בקריירה?

מה שאתם צריכים כדי להצליח במקום העבודה הוא קודם כל, ומעל לכל, השפעה.

אחת הטעויות שאנשים עושים בקריירה שלהם היא לוותר מרצון על ההזדמנות להשפיע ע”י אמירת דברים כמו- “אני לא אשחק את המשחק”. מכירים את זה? אולי, אתם, לפעמים, אומרים את זה?

לוותר מראש על ההזדמנות להשפיע היא לא להגיע לשום מקום. כולל לא להגיע למה שחשוב לך או רצוי מבחינתך.

אז השפעה היא לא מילה רעה. ולהשפיע זו מיומנות הכרחית בעבודה ובחיים בכלל.

כוח פורמאלי וכוח אישי- מה זה?

כיועצת למנהלים ומאמנת קריירה חלק מהעבודה שלי הוא לעזור לאנשים במהלך הקריירה ולמנהלים חדשים לראות שיש להם כוח או יכולת להשפיע בלי קשר למיקום שלהם בסולם “הדרגות” של הארגון (בלי קשר למקום שלהם בהיררכיה של הארגון).

כי ישנם שני סוגים של כוח.

כוח רשמי או כוח שנובע מהתפקיד

הכוח הזה מבוסס על הכותרת של התפקיד שלך – אחראי על…, מנהל, מפקח, סמנכ”ל, וכו’. עם זה מגיעות היכולת והאחריות לתגמל (לספק למישהו העלאה או משימות מסוג מסוים) ולהעניש (למשל, להגביל גישה למשאבים כמו- מידע).

עם זאת, יש עוד סוג של כוח.

כוח בלתי פורמאלי או כוח אישי

הכוח הזה מבוסס לא על התפקיד שלך, אלא עלייך. יש לך את היכולת לפתח כוח מומחה (מבוסס על ידע מוערך מאוד ועל מיומנויות) וכוח עמית (מבוסס על מי שאתה מכיר ועל מי שמכיר אותך).

ולמה אני מספרת לכם את זה? כי יש לכם כ”כ הרבה אפשרויות להשפיע על אחרים ולממש רצונות מקצועיים או אישיים, אז קחו את ההזדמנות בשתי ידיים, ותלמדו איך עושים את זה נכון.

למה להישאר מאחור? או במקרה הפחות נורא- להישאר עם תסכול או חוסר שביעות רצון כשאתם לא משיגים משהו שהיה נראה לכם חשוב או כשאתם לא מצליחים לשנות החלטה או צורת עבודה שנראית לכם שגויה.

דרך אגב, יודעים איזה כוח הכי קל להשיג? כוח אישי!

 

בסולם מ 1 (נמוך) ל -10 (גבוה) כמה כוח אישי יש לך עכשיו כדי להשיג את המטרות שלך בעבודה או  בקריירה שלך? מה אתה יכול לעשות כדי לקבל את 10?

 

בשורה התחתונה- השפעה היא לא מילה רעה. השפעה היא אמצעי, ואם תשתמש בה נכון היא אמצעי לעשות טוב עבור האנשים שאתה עובד איתם או עבור מקום העבודה או לפחות למען התחום שאתה עובד בו.

ואתם יודעים מה הבונוס שמתלווה להשפעה?

הנאה. ממש ככה. הנאה מהסיפוק שמתלווה לזה שהשגת את מה שרצית.

 

רוצים להשיג דברים שחשובים לכם? לכו להשפיע!

כדי לדעת יותר על השפעה ליחצו כאן

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *